هک اطلاعات نظامی امریکا و نگرانی از حملات سایبری بیشتر ایران

اینترنت دیگر حیات خلوت امریکا نیست/
هک اطلاعات نظامی امریکا و نگرانی از حملات سایبری بیشتر ایران

توانمندی جدید ایران در نفوذ سایبری به سیستم‌های امنیتی دولت‌های غربی موجب شده است تا این دولت‌ها و از جمله دولت امریکا تدابیر ویژه و جدیدی را برای مقابله با حملات سایبری در پیش بگیرند به نحوی که باراک اوباما هفته گذشته دستورالعمل جدیدی را به نهادهای امنیتی امریکا درباره مقررات تک و پاتک‌های سایبری ابلاغ کرده است دستور العملی که بر مبنای آن، "مرکز فرماندهی سایبری" آمریکا وظیفه تجهیز این کشور برای جنگ سایبری را به عهده گرفته است.

به گزارش رجانیوز، شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی در گزارشی که به وضعیت آسیب پذیر آمریکا در برابر حملات سایبری پرداخته، ضمن اشاره به دستاوردهای فنی ایران در این زمینه، به نقل از یکی از مقامات ارشد کاخ سفید، جمهوری اسلامی ایران را یک قدرت اساسی در زمینه فعالیت‌های جنگ اینترنتی نامید که توانسته است تا عمق مراکز استراتژیک و اطلاعاتی این کشور نفوذ کند.

در این گزارش آمده است: «یکی از مقامات بلندپایه وزارت دفاع امریکا "پنتاگون" اذعان کرد یکی از قدرت‌های خارجی توانسته است بخش عظیمی از اطلاعات مربوط به فناوری‌های جدید را در آمریکا هک کند. به گفته معاون وزیر دفاع امریکا، یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی، حدود بیست و چهار هزار پوشه اینترنتی مربوط به فناوری‌هایی از قبیل اطلاعات مربوط به تانک‌ها، هواپیماها و زیردریایی‌های این کشور را به سرقت برده است.»

این در حالی است که جنجال غرب بر سر ارسال یک ویروس به سیستم‌های صعنتی و اتمی ایران برای از کار اندازی این سیستم‌ها، که از آن با عنوان "ویروس استاکس نت" یاد شد، با تدابیر سایبری به کار گرفته شده از جانب ایران، نتوانست به اهداف از پیش تعیین شده این عملیات بزرگ سایبری برسد.

اگرچه اسرائیل و آمریکا تلاش می‌کنند تا نقش خود در برنامه نویسی، طراحی و ارسال استاکس نت به سیستم‌های کامپیوتری ایران را و اعلام جنگ سایبری با ایران را انکار کنند اما چند شرکت بزرگ و معروف در زمینه امنیت شبکه نظیر "کاسپراسکای" روسیه این موضوع را تایید کرده‌اند.

"راشاتودی" رسانه روسی نیز به نقل از مسئولان ارشد این شرکت، این اقدام را تروریسم سایبری نامید و نوشت: «یک کارشناس روس ضمن تاکید بر جدی بودن تروریسم سایبری، تاکید کرد ویروس استاکس نت با حمایت دولتهای غربی برای ضربه زدن به مراکز هسته ای ایران طراحی شد.

ایویگنی کاسپراسکای در پاسخ به سوالی درباره طراحی ویروس استاکس نت و استفاده از ان برای خرابکاری در نیروگاه اتمی بوشهر و نقش اسرائیل در این ماجرا در توضیح اینکه ایا جنگ سایبری در جریان است، گفت: ویروس استاکس نت فقط یک مصداق از مساله مورداشاره بود.

کاملا روشن است که این ویروس برای حمله به مراکز هسته ای ایران با حمایتهای برخی از دولتها ایجاد شد. ویروس استاکس نت یک پروژه بسیار بزرگ و پیچیده بود که شماری از متخصصان بسیار متبحر برای طراحی این ویروس هسته ای مشارکت داشتند.»

با این حال، استاکس نت توسط کارشناسان ایرانی به طور کامل شناسایی و خنثی‌سازی شد و بنابر اعلام مسئولان اطلاعاتی کشور، هیچ‌گونه آسیبی به تاسیسات غنی‌سازی ایران وارد نشد اما آنچه این روزها موجب نگرانی غرب به ویژه کاخ سفید شده، تبحر فعالان و متخصصان سایبری ایران در زمینه فعالیت‌های اطلاعاتی در عرصه وب است که تاکنون به طور انحصاری در اختیار چند کشور محدود و همسو با سیاست‌های ایالات متحده بوده است؛ تا جایی که مقامات ارشد این کشور به طور رسمی از خطرات حملات سایبری علیه خود سخن گفته‌اند.

اما در ماجرای حمله اخیر به مرکز اطلاعات وزارت دفاع امریکا، هر چند مقام وزارت دفاع امریکا در ضمن تایید خارجی بود این دستبرد، نامی از ایران نبرده است اما نگاهی به فعالیت‌های اطلاعاتی اخیر وزارت اطلاعات در ماجرای فتنه 88، شهرام امیری، دستگیری تروریستی که دکتر علی‌محمدی را به شهادت رسانده بود و اخیرا ماجرای نفوذ شخصی با نام سردار مدحی به درون سیستم امنیتی آمریکا و ملاقات با "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه این کشور، نشان از ظهور یک پدیده جدید در عرصه جنگ اطلاعاتی و سایبری مبتنی بر شبکه جهانی اینترنت دارد.

واهمه سران کاخ سفید از این مساله تا جایی است که در روزهای اخیر بحث بر سر  موضوع "مرکز فرماندهی جنگ سایبری" به یکی از جدی‌ترین مباحث امنیتی این کشور تبدیل شده است.

در این طرح، مقامات نظامی آمریکا راه‌های مقابله با حملات سایبری علیه این کشور را بررسی و تعیین می‌کنند. این طرح به پنتاگون اجازه می‌دهد که برای مقابله با حملات در فضای سایبری همچون دیگر میادین جنگی، نیروهایی را آموزش دهد و تجهیز کند.

همچنین از پنتاگون درخواست شده که با کشورهای دیگر در خصوص امنیت سایبری همکاری کند. گزارش جدید وزارت دفاع آمریکا در خصوص حملات سایبری نشان‌ دهنده آن است که مقامات این کشور از قدرت فوق‌العاده فضای سایبر مطلع شده‌اند و می‌دانند این عرصه دیگر جولانگاه بدون دردسری برای آنان نخواهد بود؛ تا جایی که حتی برخی مقامات آمریکایی پیشنهاد کرده‌اند که یک اینترنت جدید و امن ایجاد شود.

کارشناسان شبکه معتقدند با ظهورقدرت‌های جدید در عرصه فعالیت‌های اینترنتی و جنگ سایبری نظیر ایران، فضای مجازی که تاکنون به حیاط خلوت آمریکا و متحدانش بدل شده بود، اکنون به یک نگرانی بزرگ برای این کشورها تبدیل شده است؛ موضوعی که روز گذشته تلویزیون دولتی آلمان "دویچه‌وله" نیز با بیان اینکه "شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توئیتر که در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران به عنوان ابزاری برای براندازی استفاده شد، اکنون به محلی برای گسترش و نفوذ حامیان نظام ایران تبدیل شده است و عملکرد این سایت‌ها هم اکنون به ضرر مخالفان ایران است"، به آن اذعان کرد.

در عین حال،‌حجت‌الاسلام مصلحی وزیر اطلاعات ایران دو هفته قبل در همایش مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: یکی از اقدمات جدی در بحث نرم افزاری شبکه های اطلاعاتی بیگانه در مقوله قاچاق که در صدد ضربه زدن به ما هستند استفاده از شبکه های مجازی (سایبری) است.

وی افزود:‌خوشبختانه نظام با توجه به اقدامات وزارت اطلاعات در بحث مقابله بادشمنان در شبکه مجازی تجربیات و موفقیت های خوبی به دست آورد.

وی اضافه کرد: ‌امریکایی ها "کیف اینترنتی" را مطرح کردند و ان را از افتخارات خود می دانستند و از آن در مقابله با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در فتنه 88 استفاده کردند انچه باید بگویم و جزء افتخارات نظام اسلامی است اینکه پیش بینی این طرح امریکا را ما از قبل در وزارت اطلاعات کرده بودیم و برای مقابله با آن راهکارهایی نیز اندیشیدیم.

آقای مصلحی افزود: سرویس های اطلاعاتی دشمنان حتی طراحی نرم افزاری از طریق ویندوز برای ضربه زدن و ورود به شبکه های مجازی پیش بینی کردند که سربازان گمنام امام زمان(عج) به آن هم دسترسی پیدا کردند.

وی تاکید کرد: این افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است که سه بار رئیس جمهور امریکا در ارائه گزارش به کنگره اذعان کرده است که ما (امریکائی ها) در بحث سایبری لطمه دیدیم و در مقابله با جمهوری اسلامی به نتیجه نرسیده ایم.

 

کد خبر:96112 - رجاءنیوز

/ 0 نظر / 7 بازدید