دستور جالب حضرت علی(ع) در محافظت از درختان هنگام جنگ

در جنگ‌ها باید حواسشان به شکسته‌نشدن درختان هم باشد و این اوج توجه به طبیعت است چرا که در بحبوحه‌ جنگ، حفظ طبیعت بسیار سخت است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این نگاه و اندیشه عمیق امام اول شیعیان باید مبنای رفتاری یک شیعه با طبیعت و درخت باشد تصریح کرد: از طرفی ما احادیث مختلفی در حوزه‌های دیگر داریم، به عنوان نمونه، از حضرت رسول اکرم(ص) نقل شده است که ایشان می‌فرمایند: بریدن درختانی که میوه می‌دهند موجب نازل‌شدن‌ بلا می‌شود، شاید یکی از دلایل این موضوع این باشد که خداوند از طریق این درخت یک میوه‌ای در اختیار انسان قرار می‌دهد، یک گرسنه‌ای را سیر می‌کند، حال اگر این درخت بریده شود، به همان اندازه انسان و سایر مخلوقات مانند پرنده‌ها از میوه آن محروم می‌شوند.

طالعی ماسوله تصریح کرد: ما آغازگر این موضوع بودیم و اروپا با نردبان‌های ما به بالای پشت‌بام توسعه رسیده است، آن‌ها به فرزندانشان  آموزش می‌دهند که با طبیعت این‌گونه رفتار کنید، حفظشان کنید در حالی که این موارد جزء آموزش‌های دینی ما نیز هست و این همان نردبان‎هایی است که اروپا با آن به ارتفاع رسیده است.

وی اضافه کرد: در حدیث جالب دیگری پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: زمانی که عمر این جهان رو به پایان است، اگر نهالی در دست داری، اگر فقط به اندازه یک نهال‌کاشتن فرصت داری، آن نهال را سریع در زمین بکار، یعنی حق آن نهال است که  زنده بماند، لذا وقتی که این اصل وجود دارد نباید دیده شود که زیر این درخت، گازوئیل بریزیم که خشکش کنیم؟ آب ندهیم که خشک شود؟ سوال اینجاست که با این کار با چه چیزی مبارزه می‌کنیم؟

این استاد دانشگاه با بیان اینکه این فرهنگ‌ها را باید از دوران نوجوانی و دانش آموزی جا بیندازیم یادآور شد: باید به فرزندان خود بیاموزیم که این زمین امانتی است که خداوند در اختیار ما گذاشته است و ما صاحبان آن نستیم پس اگر این زمین را 70 سال، 80 سال، 100 سال در اختیار منِ انسان گذاشته‌اند باید به خوبی از آن استفاده کنیم.

/ 0 نظر / 13 بازدید